Koçluk Alıyorum, Çünkü….

Koçluk Nedir?

kocluk

 

Koç’un Koçluk Alan’a(*) sorduğu sorularla gündemin ve görüşme sonunda ulaşılmak istenen noktanın tanımlandığı, görüşme sonunda görüşmenin değerlendirildiği yaklaşık bir saat süren profesyonel bir süreçtir.

Koçluk ilk zamanlar bir sorun üzerine odaklanırken, günümüzde potansiyelin ortaya çıkarılması ve harekete geçirilmesine odaklanmaktadır.

(*)Farklı akredite okullar koçluk alan, danışan diye de adlandırabilmektedir

 

Koçluk Neye Benzer?

 

benzer

Bahçeli bir evinizin olduğunu hayal edin. O kadar yoğun bir tempo içindesiniz ki, o bahçeye yeterince ilgi göstermiyorsunuz.  Zamanla bahçenizde ağaçlar, çiçekler yetişmiş ancak, bir terslik var, aynı zamanda yabani otlar belirmiş. Siz bahçe ile yeterince ilgilenemediğiniz ya da yetemediğiniz için ağaçlar istediğiniz gibi değil, fidanlar sağlıksız otlar da tüm bahçeyi sarmış durumda.. Öyle ki bahçenin en büyük ağacının üç adım önüne gömdüğünüz hazine sandığı bile artık aklınızda değil.

Bir gün bir şekilde bu bahçeye bakım yapma kararı verdiniz. Önce yaban otlarını temizlediniz. Sonra sağlıksız fidanları budadınız. Toprağı çapaladınız ve yeni çiçekler, fidanlar diktiniz. Toprağın ihtiyaç duyduğu gübre ve mineraller ile suyu toprakla buluşturmaya başladınız. Bahçeniz artık sizin gözünüze daha bir güzel görünmeye başladı ve siz de artık bu bahçede oturup keyifle kahvenizi içmeye başladınız. Ortamın istediğiniz hale gelmesi size bir anda bahçedeki hazinenizi hatırlattı. O an içeri küreğinizi almaya giderken, o hazinenin farkındalığının hayatınızın bütününe katacağı değeri hayal etmeye başladınız.

Günümüzde her yerden uyaranlar alıyoruz. Bu uyaranlar kimi zaman bizi gündemimizden uzaklaştırabiliyor. Gündemden uzaklaşmak da aslında zihnimizde oluşan yabani otlar gibi. Odak ve niyetin zihne kattığı farkındalık, kaynaklarınıza ulaşmanızı yani hazinenizi bulmanızı sağlıyor. O hazineyi artık istediğiniz şekilde kullanmak sizin tercihiniz.

 

Kimler Koçluk Alır?

kimleralir

Kendini keşfetmek, sınırlarının ötesine geçmek, fırsatları görmek ve bu fırsatları hayatına dahil etmek isteyen herkes koçluk alabilir.

Bugün öğrenciler, yetişkinler, akademisyenler, üst düzey yöneticiler gibi bir çok kişi koçluğu hayatının içine dahil ederek  her gün kendilerinde var olan yeni bir yeteneği keşfediyor ve geliştiriyor.

 

Koçluk Sizin Hayatınıza Neler Katar?

nekazandırı

 

  • Hedeflerinizi tanımlatır ve bu hedeflere giden yolu gerçekleştirmenizde yol arkadaşlığı yapar.
  • Güçlü yanlarınızın farkındalığını arttırarak bunu yaşamınızın bütününe yansıtmanıza yardımcı olur.
  • Bireysel Farkındalık katarak kendinizi daha iyi tanımanıza ve yönetmenize yardımcı olur.
  • Sizi frenleyen konuları fark ettirerek, bunların üstesinden gelip gelişiminize destek olur.
  • Farklı konumlarda olayları ve kişileri değerlendirme yeteneği katarak iletişiminizi güçlendirir.
  • Odağınızı niyetinizle birleştirerek sizi yapmak ve/veya olmak istediğiniz yolculuğa çıkarır.
  • Yaşamı bir bütün olarak görmenize ve bu bütünde dengeye ulaşmanıza yardımcı olur.
Reklamlar